روش های مختلف آبیاری بارانی کلاسیک

  • از

روش های مختلف آبیاری بارانی کلاسیک

توسط آبوی

⦁ آبیاری بارانی

روش های آبیاری بارانی به سیستم های آبیاری گفته می شود که آب در آن به صورت قطرات باران در سطح مزرعه پخش می کند. آبیاری بارانی یکی از سیستم های آبیاری تحت فشار می باشد که بیشتر جهت آبیاری محصولات زراعی مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجاییکه در این سیستم، آب از داخل لوله وارد زمین می شود، در مسیر انتقال آن هدر رفتی نخواهیم داشت. این روش در اراضی با شیب زیاد نیز قابل استفاده بوده و احتیاجی به تسطیح زمین و از بین بردن خاک مناسب زراعی نیست. با استفاده از روش آبیاری بارانی می توان با مقدار معینی آب، سطح بیشتری را به کشت محصول اختصاص داد، زیرا آبیاری بوسیله آب پاش ها و یا پاشش یکنواخت صورت می گیرد. 

جلوگیری از حالت غرقابی شدن:

تمامی زمین به مقدار یکنواخت و مناسب آبیاری می گردد و از حالت غرقابی شدن در زمین جلوگیری می شود به همین دلیل از آنجا که جریان آب در سطح مزرعه وجود ندارند، از توزیع بذرهای علف های هرز در سطح مزرعه کاسته شده و میزان علف های هرز کاهش می یابد.

محاسن این روش:

در این روش احتیاجی به مرزبندی و جداسازی زمین نیست و بنابراین سطح زیر کشت افزایش یافته و انجام عملیات زراعی و حرکت ماشین آلات کشاورزی راحت تر خواهد بود.
بوسیله آبیاری بارانی می توان کود و سم را از داخل آب وارد سطح مزرعه نمود. عملیات آبیاری بارانی به نیروی کار کمتر احتیاج دارد و آبیاری به آسانی انجام می گیرد. با روش آبیاری بارانی عملکرد محصول افزایش یافته و محصولات از لحاظ کیفی نیز بهبود می یابند. در این روش از فرسایش خاک و حمل بذرهای زراعی جلوگیری شده و چون آبیاری از آب پاش ها صورت می گردد و باعث شستشوی سطح برگ گیاهان شده و موجب تسریع عملیات فتوسنتز می شود. در فصل زمستان نیز می توان با به کار انداختن آب پاش ها از یخ زدن گیاه جلوگیری نمود.

 

بطور کلی روش های آبیاری بارانی کلاسیک شامل موارد زیر می باشند:

⦁ روش آبیاری بارانی کلاسیک متحرک
⦁ روش آبیاری بارانی کلاسیک نیمه متحرک
⦁ روش آبیاری بارانی کلاسیک ثابت با آب پاش های متحرک
⦁ روش آبیاری بارانی کلاسیک کاملا ثابت

 

1-1- روش آبیاری بارانی کلاسیک متحرک و نیمه متحرک


در روش های کلاسیک متحرک کل خطوط لوله اصلی و فرعی و خطوط آبرسان به همراه پایه های آب پاش و آب پاش ها قابل جابجایی هستند و معمولا از لوله های آلومینیوم که سبک و قابل حمل هستند استفاده می شود. در روش های نیمه متحرک، خطوط لوله ی اصلی، فرعی و آبرسان غالبا بصورت مدفون اجرا می شود و جنس این لوله ها آزبست، پلی اتیلن یا پی وی سی بوده و معمولا توسط اتصالات چدنی به همدیگر متصل می شوند و بال ها نیز از جنس آلومینیوم است. آبگیری بال های آبیاری از شیرهای آبگیری صورت می گیرد. بهتر است ارتفاع شیر آبگیری از سطح زمین زیاد نباشد تا لوله سرانداز با شیب زیاد به آن متصل نشود (حدودا 30 سانتیمتر از سطح زمین).


ملاحظات اجرایی که در خصوص این روش ها بایستی در نظر گرفته شود:


⦁ آبگیری بال ها در این سیستم آبیاری عموما از هیدرانت و فاصله هیدرانت ها از همدیگر 54 یا 45 متر می باشد.
⦁ رعایت اصول کار با لوله و اتصالات گالوانیزه موقع نصب پایه آب پاش ها
⦁ رعایت اصول حمل و انبار کردن لوله و اتصالات آلومینیوم
⦁ رعایت اصول جوشکاری و پرس اتصالات آلومینیوم به لوله ها و اتصالات به همدیگر
⦁ اجرای خطوط لوله ها طبق نقشه اجرایی و بر اساس مشخصات فنی طرح
⦁ تخلیه مواد خارجی داخل لوله و اتصالات و شستن آن ها قبل از راه اندازی سیستم
⦁ جمع آوری لوله و اتصالات پس از انتهای فصل آبیاری بایستی بدقت انجام شود


در این روش تمام اجزا قابل جابجایی می باشند و چون همه لوله ها جابجا می شوند، جنس آن ها از آلومینیوم می باشد. معمولا قطر لوله ها 3 اینچ است. این روش بیشتر برای آبیاری اراضی کوچک مناسب است.
محدودیتی نیز از نظر شکل و ابعاد زمین وجود ندارند. ولی بهتر است اراضی که به این روش آبیاری می شوند دارای عرض کمتر و یکنواختی باشد تا در اثر تغییرات عرض زمین تغییرات زیادی در تعداد آب پاش در حال کار بوجود نیاید.

2-1- روش آبیاری بارانی کلاسیک ثابت با آب پاش متحرک


در این روش معمولا لوله های اصلی، فرعی، آبرسان و بال های آبیاری به صورت مدفون در زیر خاک قرار دارند و آب پاش ها در طول بال جابجا می شوند. در بعضی مواقع ممکن است از بال های آلومینیوم که به صورت ثابت در روی زمین قرار می گیرند و آب پاش ها به صورت بست و قلاب در محل استقرار شیر های خودکار جابجا شوند استفاده شود. شیر خودکارها در روش آبیاری بارانی کلاسیک ثابت با آب پاش متحرک نقش اساسی دارند. بدین شکل که جلوی خروجی آب را نگه میدارند و زمانی که آب پاش با پایه آن روی آن ها قرار می گیرد به صورت خودکار و با فشار پایه آب پاش به داخل آن ها توپی داخل شیر خودکار پایین رفته و جلوی خروج آب آزاد می شود. شیرهای خودکار در انواع جنس از جمله چدنی، آلومینیوم، برنجی و پلیمری تولید می شوند. بوسیله رایزرهایی به کمربند و بال آبیاری وصل می شوند.


نکاتی که بایستی در اجرای این سیستم مدنظر قرار گیرد به شرح ذیل است:


⦁ بدلیل فشار کارکرد بالای این سیستم بایستی دقت زیادی در اجرای جزئیات جوشکاری و نصب اتصالات به عمل آید.
⦁ شیر خودکار بایستی محکم شود تا با ضربات آب پاش این شیر تکان نخورد و جابجا نشود.
⦁ محکم کردن شیر خودکار روی کمربند بایستی بدقت صورت گیرد.
⦁ شیر قطع و وصل در ابتدای بال ها بهتر است نصب شود.
⦁ انتهای لوله آبرسان بهتر است توسط یک فلنج کور و یا یک شیر فلکه مسدود شود تا در مواقع لزوم بتوان عملیات شستشوی آن را انجام داد.
⦁ توصیه می شود اطراف تمامی کمربندها به ابعاد 20*20*20 سانتی متر عملیات بتن ریزی صورت گیرد.
⦁ عمق کارگذاری بال های آبیاری معمولا 75 سانتی متر است.
⦁ بال ها در این سیستم آبیاری عموما 75 و 63 میلی متر و گاهی نیز 50 میلی متر است.


در این روش ایستگاه پمپاژ، لوله های اصلی و فرعی و بال ها ثابت بوده و آب پاش ها توسط کارگر جابجا می شوند. برای امکان جابجایی آب پاش ها، بر روی بال آبیاری شیرهای خودکار به فواصل معین نصب می شوند.
اغلب در این سیستم آبیاری از آب پاش های بزرگتر و با فواصل جابجایی بیشتر استفاده می شوند. ولی به خاطر فشار کارکرد بالای این نوع آب پاش ها از فواصل کمتر و آب پاش های کوچک تر نیز استفاده می شود. در این سیستم آبیاری محدودیتی از نظر شکل و ابعاد زمین و گیاه وجود ندارند.

3-1- روش آبیاری بارانی کلاسیک کاملا ثابت


این روش به دلیل سرمایه گذاری و هزینه بالا، بیشتر در فضای سبز و اراضی کوچک کاربرد دارد و معمولا در اراضی کشاورزی کمتر از آن استفاده می گردد. در این روش کلیه لوله ها به صورت مدفون بوده و آب پاش ها نیز در محل خود ثابت می باشند و در زمان آبیاری اراضی تحت پوشش خود را آب می دهند. هیچ گونه محدودیتی از نظر شکل و ابعاد زمین وجود ندارند. این سیستم در اراضی کوچک کاربرد دارد.

   آدرس : استان سمنان ،شهرستان گرمسار ،کیلومتر 1 جاده سمنان،خیابان دانش بنیان ،پارک علم وفن آوری سمنان مرکز رشد گرمسار

اشتراک بگذارید....

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در google
Google+
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *