قسمت های مختلف سیستم آبیاری موضعی

  • از

قسمت های مختلف سیستم آبیاری هوشمند موضعی

توسط آبوی

قسمت های مختلف سیستم آبیاری هوشمندموضعی

به طور کلی در همه روش های آبیاری هوشمند موضعی معمولا قسمت های مختلف به شرح ذیل وجود دارد که نصب و اجرای هر کدام از این قسمت ها مورد بحث و بررسی قرار می گیرد:

⦁ سیستم کنترل مرکزی و فیلتراسیون
⦁ مجموعه خطوط لوله اصلی و فرعی
⦁ خطوط لوله رابط (مانفیلد)
⦁ لوله های آبده (لترال)
⦁ قطره چکان ها

⦁ سیستم کنترل مرکزی و فیلتراسیون

سیستم آبیاری هوشمند کنترل مرکزی و فیلتراسیون شامل تجهیزات ایجاد فشار و انواع تجهیزات کنترل فشاری و دبی و تجهیزات رسوبگیری و جداکننده های مواد معلق در آب، مجموعه صافی های توری و شن و تجهیزات تزریق کود و مواد شیمیایی می باشد. ملاحضات کلی اجرایی در این قسمت به شرح ذیل است:

⦁ اجرای فونداسیون محل ایستگاه کنترل مرکزی و لوازم و تجهیزات مربوطه
⦁ بررسی سالم بودن کلیه تجهیزات قبل از نصب
⦁ قرار دادن لوازم و تجهیزات در محل های مربوطه بر اساس نقشه جانمایی
⦁ برش، جوشکاری، تمیز کردن و نصب آنها
⦁ نصب فشار سنج ها
⦁ ریختن شن دانه بندی شده از جنس سیلیس یا گرانیت در داخل مخزن شن (فیلتر شن)
⦁ شستشو، ضد زنگ و رنگ آمیزی قسمت های فلزی و قابل زنگ زدن کنترل مرکزی
⦁ بطور کلی در نصب و راه اندازی و بهره برداری از هر کدام از تجهیزات کنترل مرکزی حتما از توصیه های کارخانه سازنده استفاده شود و ظرفیت و نوع استفاده و نحوه بهره برداری رعایت گردد.

⦁ اجرای مجموعه خطوط لوله در آبیاری هوشمند موضعی

1-2- لوله های آبده

این لوله ها آب را از لوله های فرعی آبرسان دریافت نموده و به قطره چکان ها می رسانند. لوله های آبده در سیستم های قطره ای و میکر و عموما از جنس پلی اتیلن نرم با قطر 16 میلیمتر بوده که قطره چکان ها بسته به نوع ممکن است در درون و یا روی آن ها نصب شوند.

2-2- لوله های رابط

لوله های فرعی رابط یا مانفیلدها از لوله های اصلی و نیمه اصلی انشعاب گرفته و هر کدام یک واحد آبیاری را در انواع مختلف سیستم های آبیاری موضعی تحت پوشش قرار می دهند. این لوله ها از جنس پلی اتیلن سخت بوده و در عمق 70 تا 80 سانتی متری خاک مدفون می گردد.
لوله های رابط لوله هایی هستند که از لوله های اصلی یا فرعی آبگیری کرده و لوله های آبده از آن ها منشعب می شوند. معمولا در ابتدای هر یک از لوله های رابط یک مرکز کنترل نصب می گردد. این مرکز کنترل شامل شیر فلکه و گاهی اوقات در مواقع ضروری فشارشکن می باشد و توسط آن ها می توان آبدهی و فشار در ابتدای هر لوله رابط را کنترل نموده و یا در مواقع اضطراری و به منظور تعمیر و نگهداری، آب ورودی به هر لوله رابط را قطع و یا وصل نمود.

3-2- لوله های اصلی و نیمه اصلی

لوله های اصلی و نیمه اصلی آب تصفیه شده را از سیستم کنترل و تصفیه مرکزی به لوله های رابط یا مانفیلدها رسانده و عمل توزیع آب بین قطعات و واحدهای آبیاری را انجام می دهند. این لوله ها عمدتا از جنس پلی اتیلن سخت بوده و بسته به قطر در عمق 80 تا 100 سانتی متری و یا بیشتر زیر خاک مدفون می گردند.
اجرای خطوط لوله اصلی و فرعی با توجه به تشابه آن به سایر سیستم های آبیاری تحت فشار در قسمت عملیات لوله گذاری بیشتر توضیح داده می شود. پس از انتقال آب توسط لوله های اصلی و فرعی بر سر واحدهای آبیاری، لوله های رابط آب را تحویل گرفته و بین لوله ای آبده (لاترال) توزیع می نمایند.

بدلیل حساسیت در توزیع آب دقت لازم بایستی در اجرا این قسمت انجام گیرد و ملاحظات کلی اجرایی در این بخش به شرح ذیل است:

⦁ رعایت دقیق قطر و طول لوله های مندرج در نقشه های اجرایی
⦁ اجرای دقیق شیر کنترل
⦁ رعایت موازین کلی نصب و اجرای خطوط لوله مدفون
⦁ پیش بینی و نصب اتصال انتهای خطوط به منظور شستشوی خطوط
⦁ دقت در اجرای جزئیات انشعاب از لوله رابط به منظور رساندن آب به لاترال ها
⦁ دقت در اجرای آرایش مورد نظر طراح
⦁ بستن انتهای لوله های لاترال توسط بست انتهایی

⦁ قطره چکان ها یا گسیلنده ها

قطره چکان ها یا گسیلنده ها در آبیاری موضعی وسایلی هستند که معمولا با آبدهی و فشار نسبتا کم عمل کرده و بر اساس ساختمان داخلی آب را با حجم نسبتا کم و به اشکال مختلف در محیط اطراف ساقه و یا ریشه گیاه پراکنده می کنند. دقت در ساخت این وسایل بسیار مهم بوده و بایستی تغییرات آبدهی آن ها در یک مدل مشخص و در یک فشار معین بسیار اندک باشد تا بتوان به راندمان و یکنواختی مورد نظر در آبیاری دست یافت.
قطره چکان ها یک نوع از گسیلنده ها بوده که در سیستم آبیاری قطره ای استفاده می شود. میکروجت ها، میکرو اسپرینکلرها و بابلرها انواع دیگر گسیلنده ها می باشند که هر یک به نوعی در سیستم های آبیاری موضعی و عمدتا جهت آبیاری باغات، تاکستان ها، نخلستان ها و درختان غیر مثمر استفاده می شوند و کنترل کننده آب از لوله فرعی به داخل خاک بوده و با کاهش فشار داخل لوله فرعی آب را به صورت های مختلف وارد خاک می نمایند. اما آبیاری موضعی تنها محدود به باغات نبوده و این سیستم را می توان برای گیاهان زراعی همچون گیاهان صنعتی (چغندر قند، نیشکر، ذرت، پنبه، سویا، کلزا و غیره)، گیاهان جالیزی، صیفی جات، سبزیجات، سیب زمینی، پیاز و حتی غلات مورد استفاده قرار داد.

الف- قطره چکان روی لوله آبده:

محل نصب قطره چکان سوراخ شده و قطره چکان با فشار یا پیچاندن روی آن نصب می شود.

ب- قطره چکان داخل خط:

این قطره چکان ها در داخل لوله های نرم و به صورت فشاری نصب می شوند.

ج- میکرو جت ها، میکرو اسپریرها:

می توانند به طور مستقیم به لوله آبده وصل شوند یا با آبگیری توسط یک لوله میکرو از لوله آبده آن ها را روی پایه نصب کرد.

د- بابلرها (حباب ساز):

به صورت رزوه ای و بر روی پایه مخصوص نصب می شوند.

ه- مه پاش:

مه پاش ها با فشار کم و شعاع پاشش کم کار می کنند و بیشتر در باغات و گلخانه ها استفاده می شود. نحوه نصب آن ها ممکن است به صورت فشاری یا رزوه ای باشد. در گلخانه ها مه پاش به گونه ای نصب می گردد که پاشش آب به طرف پایین ولی در باغات برعکس است.

و- لوله های تراوا و نوارهای آبیاری  هوشمند:

نحوه انشعاب این نوع توزیع کننده ها از لوله های رابط معمولا با بسط ابتدایی صورت می گیرد. اتصال دو قسمت از لوله با استفاده از رابط می باشد ولی دو سر لوله به دو انتهای رابط توسط سیم فلزی محکم بسته می شود. لوله های دو جداره و نوارهای آبیاری معمولا روی سطح زمین نصب می شوند و در مواردی ممکن است به خاطر حفاظت در عمق کمی از خاک قرار گیرند. در حالیکه لوله های تراوا همواره زیر سطح زمین و در عمق 20 تا 70 سانتی متر نصب می گردند.

لازم است علاوه بر حصول اطمینان از سلامت لوله ها و اتصالات، میزان آبدهی و عدم انسداد منافذ و گرفتگی و غیره میزان رشد گیاه، وضعیت ریشه و تغییرات وضعیت خاک و غیره مورد بررسی دقیق قرار گیرد. چنانچه فیلتراسیون به طور صحیح انجام پذیرد به هیچ وجه رسوبی در قطره چکان ها نخواهیم داشت ولی چنانچه به دلیل عدم عملکرد صحیح فیلترها و یا به هر دلیل دیگر در قطره چکان ها رسوباتی مشاهده شده که باعث کاهش آبدهی آن ها گردیده است مراحل زیر به ترتیب انجام داده شود:

⦁ با افزایش فشارتا 3 الی 4 بار قطره چکان ها تمیز خواهند شد.
⦁ آبیاری همراه با تزریق اسید نیتریک یا کلریدریک 0.002 تا 0.005 باعث تمیز شدن قطره چکان ها خواهد شد.

   آدرس : استان سمنان ،شهرستان گرمسار ،کیلومتر 1 جاده سمنان،خیابان دانش بنیان ،پارک علم وفن آوری سمنان مرکز رشد گرمسار

اشتراک بگذارید....

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در google
Google+
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *