انواع سیستم های آبیاری بارانی غیر اتوماتیک

  • از

انواع سیستم های آبیاری بارانی غیر اتوماتیک

توسط آبوی

روش های مختلف آبیاری بارانی کلاسیک (غیر اتوماتیک)

از ابتدایی ترین روش های آبیاری کلاسیک بارانی می باشد. که همزمان با تولید لوله های سبک با اتصالات سریع و آسان به سرعت توسعه یافته اند.
انواع روش های کلاسیک، با توجه به موارد زیر مورد ارزیابی قرار می گیرد:

⦁ مسائل و مشکلات و محدودیت ها
⦁ وضعیت جابجائی پمپ و لوله ها
⦁ موارد کاربرد
⦁ هزینه ها

⦁ کلاسیک کاملا متحرک

در این سیستم تمام اجزاء قابل جابجایی می‌باشند، چون همه ی لوله ها قابلیت جابجا شدن دارند، جنس آن ها از آلومینیوم می باشد. این روش جهت آبیاری تکمیلی، آبیاری اراضی کوچک و پراکنده و آبیاری مقدماتی مناسب است. هزینه های سرمایه گذاری برای این روش کمتر می باشد ولی هزینه های بهره برداری و نگه داری بیشتر می باشد. محدودیتی از نظر شکل و ابعاد زمین وجود ندارد.
در این سیستم کلیه اجزاء تشکیل دهنده واحد آبیاری کلاسیک بارانی مانند پمپ، لوله اصلی، لوله نیمه اصلی و لوله های فرعی قابلیت جابجا شدن دارند و می توانند از یک مزرعه به مزرعه دیگر انتقال داده شوند. سیستم آبیاری جابجا شونده کلاسیک بیشتر مناسب زراعت های ردیفی و سبزیجات است که گیاهان بلند نیستند، چون جابجایی قطعات در میان گیاهان بلند مشکلات زیادی دارد.

خطوط اصلی، نیمه اصلی (کلاسیک):

در این سیستم آبیاری خطوط اصلی، نیمه اصلی و فرعی در روی زمین نصب می‌گردد و جنس آن ها از آلومینیوم و قطر این لوله ها معمولاً 3  اینچ است. این سیستم آبیاری کلاسیک  کاملا متحرک بوده و در انتهای فصل آبیاری کلیه لوازم و قطعات آن توسط بهره بردار جمع شده و به انبار منتقل می‌گردد. در حین آبیاری، جابجایی باله های آبیاری توسط کارگر انجام می گردد.
مهم‌ترین عیب این سیستم  کلاسیک نیاز به نیروی کارگر زیاد و اصطهلاک قطعات است. زمان لازم برای جابجایی لوله‌ها در 24 ساعت آبیاری حدود 2 ساعت است. راندمان این سیستم حدود 75 درصد است. و حداکثر طول بال های آبیاری بین 100 تا 156 متر بهینه است.

⦁ کلاسیک نیمه متحرک

⦁ در این روش کلاسیک  ایستگاه پمپاژ، لوله‌های اصلی و همچنین لوله های فرعی ثابت بوده و بال های آبیاری توسط نیروی کارگر جابجا می‌شوند.
⦁ جنس بال ها از آلومینیم می‌باشد.
⦁ محدودیتی از لحاظ شکل و ابعاد زمین وجود ندارد.
⦁ برای گیاهان پا بلند و در خاک های سنگین توصیه نمی‌شود.
⦁ در صورت استفاده در خاک های سنگین بهتر است از بال های رزرو استفاده شود.
⦁ برای آبیاری کلاسیک اراضی کوچک و با ابعاد نا منظم مناسب است.
⦁ هزینه‌های سرمایه‌گذاری نسبت به روش کاملاً متحرک بیشتر می‌باشد.
⦁ استفاده از این روش در خاک های سنگین و گیاهان پا بلند خوب نیست.

⦁ کلاسیک ثابت با آبپاش متحرک

در این روش ایستگاه پمپاژ، لوله‌های اصلی و فرعی و بال ها ثابت بوده و آبپاش ها توسط کارگر جابجا می‌شوند. برای امکان جابجایی آبپاش ها، بر روی بال آبیاری شیرهای خودکار به فواصل معین نصب می‌شوند. برای کاهش هزینه‌های اجرائی از آبپاش های بزرگتر و با فواصل جابجایی بیشتر استفاده می‌شود. بال های آبیاری می‌توانند روی زمین و یا بطور ثابت در زیر زمین نصب شوند. محدودیتی از نظر شکل و ابعاد زمین و گیاه وجود ندارد. هزینه های سرمایه‌گذاری نسبت به روش های قبلی بیشتر است.
در این روش تمام لوله ها از جنس پلی اتیلن و سایز 63 و 75 هستند، فاصله آبپاش ها برای کاهش هزینه زیاد در نظر گرفته می شود، راندمان آبیاری نیز 70 درصد می باشد. آبپاش های مورد استفاده شامل ویر 150 و 155 و کامت و آمبو و نلسون با نازل های 8 تا 14 میلیمتر هستند. سایز شیر خودکارها “1 و “1.5 و “2 است.
در این روش بال های آبیاری  کلاسیک ثابت ولی آب پاش ها متحرک می‌باشند. برای کاهش هزینه در این سیستم از آبپاش های بزرگ استفاده می‌شود که به طور قابل ملاحظه ای از تعداد بال های آبیاری بارانی ثابت و از لحاظ بهره برداری راحت تر و کم هزینه تر از بقیه سیستم ها با جابجایی متناوب می‌باشند. از لحاظ عمر مفید تجهیزات و لوله های سیستم نیز بسیار مناسب و در صورتی که لوله ها در زیر زمین کار گذاشته شده باشند از لحاظ خطر سرقت نیز دارای ضریب اطمینان بالایی خواهند بود. علاوه بر این بدلیل فراهم بودن امکان نصب پایه های بلند برای آبپاش ها، امکان آبیاری گیاهان پا بلند نیز وجود دارد. در مجموع سیستم های آبیاری بارانی کلاسیک  با آبپاش متحرک به دلیل ویژگی ها و مزایای فوق الذکر از استقبال قابل توجهی در بین کشاورزان برخوردار گشته و گسترش بیشتری در سال های اخیر داشته است.

⦁ کاملا ثابت کلاسیک

در این روش تمام اجزاء ثابت می‌باشند. حداقل نیروی کارگر، مورد نیاز بوده و فقط بایستی شیرهای ابتدای هر قطعه باز و بسته شوند. می‌توان با استفاده از شیرهای برقی، سیستم را اتوماتیک نمود. هزینه های سرمایه‌گذاری این روش زیاد بوده و برای محصولات گران قیمت قابل استفاده است. هیچگونه محدودیتی از نظر شکل و ابعاد زمین وجود ندارد. در این سیستم راندمان 75 درصد است.
در سیستم آبیاری بارانی کلاسیک کاملا ثابت، کلیه اجزاء سیستم از پمپ گرفته تا لوله اصلی، لوله نیمه اصلی و لوله های فرعی در موقعیت خود ثابت هستند و برای تمام ایام سال در همان مکان باقی می مانند. این سیستم ها معمولاً برای گیاهان چندین ساله و باغ ها به‌کار برده شده و به دلیل پرهزینه بودن، غالباً آن ها را به صورت خودکار طراحی می‌کنند تا برای آبیاری، نیاز به نیروی انسانی زیاد نباشد. مانند سیستم های آبیاری در زمین های ورزشی به‌کار برده می‌شوند و در آن کلیه شبکه لوله ها به صورت ثابت در زیرزمین دفن می‌شوند تا مانعی برای حرکت بازیکنان نبوده و آبیاری نیز به صورت خودکار انجام شود. در این روش آبیاری، پمپ و لوله ‌های اصلی و فرعی و بال های آبیاری و آبپاش‌ها (کلیه اجزاء سیستم) ثابت می‌باشند. در این سیستم، به تعداد کافی بال آبیاری وجود دارد و نیازی به جابجایی بال‌های آبیاری در فصل زراعی نمی‌باشد و با توجه  به شرایط باد منطقه فواصل آبپاش را طوری تنظیم می‌کنند که همپوشانی کاملی ایجاد گردد. در سیستم های ثابت ممکن است بال های آبیاری در زیر زمین کار گذاشته شده و همیشه ثابت باشند یا اینکه این بال‌ها در ابتدای فصل رشد در روی زمینی چیده شده و در انتهای فصل رشد جمع شوند که به نوع اول سیستم های ثابت دائمی و به نوع دوم سیستم های فصلی گفته می‌شود. انتخاب هر یک از این دو نوع سیستم بستگی به نوع گیاه دارد.

⦁ شلنگی با قرقره کوچک کلاسیک

در این روش مانند کلاسیک نیمه متحرک بوده و به جای بال آبیاری از دستگاه های قرقره‌ای کوچک استفاده می‌شود. به دور قرقره، لوله پلی‌اتیلن نرم پیچیده شده و انتهای آن به یک آبپاش (بر روی ارابه کوچک) متصل شده است. قرقره ها به فواصل مشخص بطور ثابت نصب شده و هر یک نواری بطول حداکثر 400 متر در طرفین را آبیاری می‌کنند. جابجایی آبپاش ها با چرخانیدن قرقره (دستی یا موتوری) انجام شده و نیازی به تردد در داخل مزرعه نمی باشد.

مزایای روش کلاسیک شیلنگی با قرقره کوچک

⦁ حداقل نیاز به حفر ترانشه و در نتیجه: نصب سریع و آسان و حفاظت بیشتر ساختمان و حاصلخیزی خاک.
⦁ حداقل تردد داخل مزرعه جهت جابجایی آبپاش ها و در نتیجه سهولت آبیاری، صرفه جویی در زمان و کاهش تلفات محصول.
⦁ استفاده از فواصل کمتر و در نتیجه یکنواختی بیشتر توزیع آب و کاهش اثرات نا مطلوب باد.
⦁ کاهش هزینه کارگر جهت جابجایی آبپاش ها و به حداقل رساندن خطا در استقرار آبپاش ها.
⦁ حداقل مزاحمت سیستم آبیاری برای کارکرد ماشین آلات کشاورزی در طول عملیات کاشت، داشت و برداشت و در نتیجه حداقل هزینه استهلاک سیستم.
⦁ امکان استفاده از دستگاه های خودکار جهت به حداقل رساندن هزینه های بهره برداری.
⦁ امکان تغییر دستگاه از حالت خودکار به دستی (در صورت استفاده از دستگاه خودکار).
⦁ امکان استفاده سیستم در اراضی کوچک و با دبی متغییر.
⦁ امکان جابجایی دستگاه برای اراضی دیگر و یا حمل و نگهداری در انبار در پایان فصل آبیاری. در این ارتباط امکان ساخت دستگاه چرخدار نیز وجود دارد.
⦁ قابلیت سیستم جهت استفاده از آرایش های مختلف آبپاش (مستطیلی و مربعی و مثلثی).
⦁ کاهش هزینه های اجرایی تا 20 درصد نسبت به روش های دیگر.
⦁ کاهش مقدار کیلوگرم لوله پلی اتیلن مصرفی در هر هکتار و در نتیجه کاهش اثرات زیست محیطی.
⦁ کاهش هزینه انرژی برق مصرفی به دلیل نیاز به فشار کمتر سیستم.
⦁ نهایت سادگی، استحکام و بومی بودن دستگاه و ساخت تمام قسمت ها در داخل کشور در راستای حمایت از تولید ملی.

   آدرس : استان سمنان ،شهرستان گرمسار ،کیلومتر 1 جاده سمنان،خیابان دانش بنیان ،پارک علم وفن آوری سمنان مرکز رشد گرمسار

اشتراک بگذارید....

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در google
Google+
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *