نصب و اجرای روش های مختلف آبیاری موضعی

  • از

نصب و اجرای روش های مختلف آبیاری موضعی

توسط آبوی

نصب و اجرای روش های مختلف آبیاری موضعی

روش های آبیاری موضعی به روش های آبیاری تحت فشاری گفته می شود. که فقط قسمتی از سطح زمین را مرطوب می نمایند. از این روش ها معمولا برای آبیاری درختان، گیاهان ردیفی، صیفی و جالیز و گیاهان زینتی استفاده می شود. آبیاری موضعی آب را مستقیما در منطقه ریشه گیاه وارد خاک می نماید، بنابراین در این روش می توان آب را به اندازه نیاز گیاه در مجاورت ریشه آن قرار داد و از اتلاف آب به صورت هرزآب سطحی جلوگیری نمود. و تبخیر سطحی و نفوذ به اعماق را نیز به حداقل رساند. آبیاری موضعی برای کلیه درختان و گیاهان ردیفی کاربرد دارد. این روش در شرایط تبخیر زیاد و شوری خاک و محدودیت منابع آب برای آبیاری محصولات فوق الذکر گام مهمی در تاریخچه آبیاری به شمار می رود. با استفاده از روش آبیاری موضعی، راندمان آبیاری را می توان تا حد 90 تا 95 درصد افزایش داد. در این روش ها بسته به نوع منفذ خروجی آب نامگذاری مختلف از جمله آبیاری قطره ای، میکرو، بابلر، تراوا، تیپ و … انجام شده .ولی اصول عملیات اجرایی در قسمت مهم همه ی آن ها یکسان است.

⦁ آرایش یک ردیفه:

در این روش آبیاری موضعی یک خط لوله 16 میلی متری از یک طرف ردیف درختان عبور کرده و قطره چکان در روی آنها و یا داخل لوله ها کارگذاری شده و آب را به پای درخت یا گیاه می رساند.

⦁ آرایش دو ردیفه:

در این روش آبیاری موضعی دو خط لوله 16 میلی متری از دو طرف ردیف درختان عبور کرده و قطره چکان در روی آنها و یا داخل لوله ها کارگذاری شده و آب را به پای درخت یا گیاه می رساند.

⦁ آرایش لوپ یا حلقه ای:

در این روش آبیاری موضعی یک خط لوله 16 میلی متری از یک طرف ردیف درختان عبور کرده. و هنگامی که لوله ها پای درخت می رسد. یک لوله 16 میلی متری دیگر توسط یک عدد سه راهی فشاری 16 میلی متر (نحوه انشعاب لوپ از لترال) از این خط لوله انشعاب گرفته.و قطره چکان ها در روی لوله لوپ و یا داخل لوله های لوپ کارگذاری شده. و آب را به پای درخت یا گیاه می رساند.

⦁ نواری یا تیپ:

در این سیستم آبیاری موضعی به جای لوله 16 میلی متری معمولی از لوله با ضخامت کمتر که اصطلاحا به آن ها نوار تیپ گفته می شود. استفاده می شود. در سیستم نوارهای آبیاری قطره ای، قطره چکان ها با فواصل نزدیک و یکنواخت در بدنه لوله نواری شکل با قطر اسمی 16 میلی متر (از جنس پلاستیک ترکیبی) تعبیه شده .و همین مساله موجب انعطاف پذیری لوله آبده این سیستم در مقایسه با سیستم های دیگر آبیاری موضعی گردیده است.

⦁ بابلر:

سیستم آبیاری موضعی بابلر شبیه به سیستم آبیاری قطره ای بوده با این تفاوت که در این سیستم از قطره چکان استفاده نمی گردد. و از پاشنده ای به نام بابلر با دبی حدود 35 تا 400 لیتر در ساعت و یا بالاتر بهره گرفته می شود. این سیستم به فیلتراسیون با دقت بالا نیازی نداشته و بیشتر مناسب کشاورزانی می باشد. که منابع آبی آن ها از کیفیت فیزیکی کمتری برخوردار است. و یا دارای حقابه می باشند.و همچنین برای درختان مسن و یا با نیاز آبی بالا مناسب است. 

در مواقعی که یک حباب ساز جهت آبیاری چندین درخت بکار گرفته می شود، به علی جاری شدن آب روی زمین، ایجاد حوضچه هایی در امتداد ردیف درختان و حوضچه ای در پای هر درخت ضروری می باشد.
آبدهی نسبتا بالای این قطره چکان سبب گشته که به عنوان وسیله ای ایده آل در زمینه تبدیل سیستم های آبیاری سطحی در نخلستان ها و باغات قدیمی مطرح شده و در حال حاضر در مورد درختان نخل و باغات قدیمی پسته و مرکبات کاربرد خوبی داشته است.
در این قطره چکان امکان گرفتگی در اثر املاح موجود در آب بسیار کاهش یافته. و در نتیجه هزینه نگه داری آن نسبت به دیگر روش های آبیاری موضعی بسیار کمتر خواهد بود. و لذا در مناطقی که دارای آب با کیفیت نسبتا نامطلوب هستند. می تواند کاربرد موثرتری داشته باشد. همچنین می توان در مواقعی که برای آبیاری زمان کوتاه تری در اختیار است. و حجم بیشتری از آب می باید در زمان کوتاه تری تامین شود، استفاده نمود.

⦁ قطره ای زیر سطحی:

این روش مشابه آبیاری قطره ای با آرایش دو ردیفه است. با این تفاوت که لوله های لترال زیر زمین قرار داده می شوند. بنابراین دو خط لوله 16 میلی متری از دو طرف ردیف درختان در عمق حدود 40 سانتی متری عبور کرده. و قطره چکان های مخصوص کارگذاری شده و آب را به پای درخت یا گیاه می رساند.

⦁ تراوا:

این روش مشابه روش قطره ای زیر سطحی است . با این تفاوت که لوله های لترال در این روش از جنس و ساختار مخصوصی بوده که آب در طول آن ها تراوش می کند. و این لوله ها در زیر زمین قرار داده می شوند. بنابراین خط لوله مخصوص تراوا از کنار ردیف درختان در عمق حدود 40 سانتی متری عبور کرده و با تراوش آب از سطح لوله، آب را به پای درخت یا گیاه می رساند.

⦁ قطره ای سفالی یا کوزه ای:

این روش مشابه آبیاری موضعی قطره ای یک ردیفه یا دو ردیفه است . با این تفاوت که لوله های لترال روی یا کمی زیر زمین قرار داده می شوند. بنابراین یک یا دو خط لوله 16 میلی متری از یک یا دو طرف ردیف درختان عبور کرده و به جای قطره چکان ها از سفال ها یا کوزه های مخصوصی استفاده می گردد. که طول آن ها حدود 15 تا 25 سانتی متر و قطر آن ها حدود 5 تا 10 سانتی متر است . و در عمق حدود 40 سانتی متری زمین کارگذاری شده اند. و با تراوش آب از سطح خود آب را به پای درخت یا گیاه می رساند. معمولا دهانه ورودی این سفال ها به وسیله یک عدد سه راهی فشاری 16 میلی متری و یا بیشتر (با توجه به قطر لترال) به خطوط لترال نصب می شود.

⦁ مه پاش:

از این روش موضعی بیشتر در گلخانه ها و برای تنظیم رطوبت فضای گلخانه ها از آن استفاده می شود. معمولا در بالا لوله ها نصب و مه پاش ها به آن ها وصل می گردند.

⦁ میکرو جت:

در این سیستم آبیاری موضعی شعاع پاشش بین 1 تا 1.5 متر و یا کمی بیشتر بوده و نیاز آبی درختان در اطراف آن ها تامین می گردد. اجزا این سیستم موضعی شامل خطوط آبرسان اصلی و فرعی (که جنس آن ها از لوله پلی اتیلن می باشد.) و پاشنده میکرو جت و ایستگاه پمپاژ و فیلتراسیون مربوطه است. در بعضی از موارد از این سیستم موضعی علاوه بر تامین نیاز آبی گیاه جهت کنترل درجه حرارت داخل باغ نیز استفاده می گردد. از این سیستم موضعی جهت آبیاری باغات کیوی استان های شمالی ایران استفاده شده است.

   آدرس : استان سمنان ،شهرستان گرمسار ،کیلومتر 1 جاده سمنان،خیابان دانش بنیان ،پارک علم وفن آوری سمنان مرکز رشد گرمسار

اشتراک بگذارید....

اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در google
Google+
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *